Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Dlaczego alkoholik wraca do picia?

Uzależnienie od alkoholu jest bardzo silne. Wpływa ono tak naprawdę na całe życie i nie da się z niego całkowicie wyleczyć. Czasem choroba zwyczajnie powraca, a przyczyn tego jest bardzo dużo.

Niewielkie ilości alkoholu

Najgorszą możliwą zgubą dla byłych alkoholików jest przeświadczenie, że małe ilości alkoholu nie sprawią, iż uzależnienie powróci. Niestety, ale nawet zjedzenie niewielkiej czekoladki z alkoholem może wywołać nawrót choroby i pragnienia, z którym bardzo trudno jest sobie poradzić. Taki sam skutek może mieć lampka wina do obiadu, czy toast na urodzinach kolegi. Stąd też alkoholik po wyleczeniu nie powinien spożywać alkoholu w nawet najmniejszych dawkach. Powinien tego tak naprawdę przestrzegać przez całe życie.

Problemy

Alkoholizm często wraca w momencie, kiedy pojawiają się różnego rodzaju problemy rodzinne, miały miejsce jakieś wypadki, tragedie. Nawet osoba zdrowa, nie mająca problemu z alkoholem sięga po niego w momencie, kiedy nie może poradzić sobie ze smutkiem, złością. Dlatego też podczas terapii alkoholicy uczą się, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami. Dlatego też powinni uczęszczać przez całe życie w różnych odstępach czasu na sesje psychoterapeutyczne. Osoba taka w momencie, kiedy przestaje sobie radzić z trudną sytuacją szuka pocieszenia w alkoholu, a to z kolei skutkuje nawrotem choroby.

Brak przekonania a chorobie

Alkoholizm bezapelacyjnie jest chorobą, którą powinno się leczyć. Niestety, ale nie każda osoba uzależniona zdaje sobie z tego sprawę. W wyniku perswazji ze strony rodziny poddaje się jednak leczeniu. W momencie jednak, kiedy intensywne leczenie dobiega końca, wraca do alkoholu będąc przeświadczonym o tym, że będzie w stanie kontrolować spożywane ilości. Niestety, ale to się nigdy nie udaje i zwyczajnie uzależnienie powraca. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że każdy kolejny nawrót choroby jest znacznie trudniejszy do wyleczenia. Alkoholik nigdy nie będzie w stanie kontrolować swojego uzależnienia, bez względu na wszystko.

Więcej na temat choroby alkoholowej i pomocy osobom uzależnionym, można przeczytać na stronie prywatnej kliniki leczenia alkoholizmu w Krakowie – Terapie Tu i Teraz

Komentarze są zablokowane, ale trackback i pingback jest włączony.