Sztuka jest wyższą formą okazywania emocji. Zaliczamy do niej teatr, malarstwo, rzeźbiarstwo, taniec, śpiew i wiele innych. Warto zadać sobie pytanie, czy fotografię możemy zaliczyć do sztuki. Wydaje się, że mechaniczne tworzenie czegoś nie mogłoby być uznawane za sztukę, jednak niekoniecznie.
Historia fotografii przypomina nam, że pierwszy aparat fotograficzny, to była Camera Obscura. Działanie polegało na tym, że autor „zdjęcia” w środku miał przeźroczysty materiał po którym rysował szkic widząc jednocześnie fotografowany pejzaż. Dzięki temu można było wiernie odwzorować otaczający nas świat.Obecnie aparaty fotograficzne to głównie cyfrówki. Zdjęcia można wykonywać seryjnie. Dobre aparaty potrafią wykonać 100 zdjęć na sekundę. Dzięki wykonaniu takiej ilości fotografii możemy stworzyć animację, praktycznie rzecz biorąc film.
Oczywiście nowoczesne aparaty fotograficzne mają opcję nagrywania filmów video. Mimo to, warto jest czasem robić bardzo szybkie zdjęcia by uchwycić najlepsze momenty z danej chwili. Według mnie fotografia jest sztuką i wskazuje na to chociażby jej historia.
Odrzucając jednak demony przeszłości można powiedzieć, że nowoczesnym aparatem także trzeba umieć robić zdjęcia. Nie jest łatwo uchwycić dobrą kompozycję zdjęcia. W kompozycji obowiązuje zasada złotego podziału. Wygląda to mniej-więcej tak, że dzielimy widok na trzy części wszerz i wzdłuż, a na przecięciach otrzymujemy tak zwane mocne punkty. W tych punktach należy umieszczać fragmenty świata rzeczywistego, które w szczególny sposób chcemy wyeksponować na fotografii. Jak widać po historii fotografii oraz po obecnych zasadach robienia zdjęć sztuką jest wykonywanie dobrych fotografii.
Bardzo ważne, aby umieć w sposób jak najpiękniejszy odwzorować fragment świata rzeczywistego. W tym może nam pomóc uczestnictwo w kursie fotografii. Osobiście polecam kurs Pana Piotra.