Większość Polaków przyzwyczajona jest do tradycyjnego budownictwa z cegły, pustaków czy w najgorszym razie z drewnianych bali. Ten rodzaj budownictwa znany jest wszystkim od wieków, więc trudno uwierzyć, że konstrukcje stalowe – dotychczas stosowane w budownictwie przemysłowym, również mogą być dobrą alternatywą dla domów jednorodzinnych lub innych budynków użyteczności publicznej.
Domy ze stali
Konstrukcje stalowe, przystosowane na potrzeby nowo wznoszonych budynków mieszkalnych mają wiele zalet, dostrzeganych już na wstępie budowy: wyróżniają się lekkością, szybkością budowy, a także dużą odpornością na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Szkielet stalowy okładany jest prefabrykatami oraz warstwą izolującą, co zapewnia ograniczenie strat ciepła tworzonego wewnątrz budynku.
Przy budowie domów wykorzystywane są stalowe profile wykonane ze stali galwanizowanej, często pokrytej powłoką ogniowo ocynkowaną. Wytrzymała konstrukcja stawianych obiektów pozwala na wybudowanie domu kilkumetrowej wysokości, więc taki budynek może posiadać nawet dwa piętra oraz poddasze użytkowe.
Izolacje termiczne w domach ze stali
Budynki o stalowej konstrukcji, podobnie jak inny rodzaj domów, są obiektami całorocznymi. Z tego powodu wymagają dobrej izolacji termicznej oraz szczelnej stolarki okiennej i drzwiowej, by gromadzące się wewnątrz ciepło nie było nadmiernie tracone w zimnej porze roku. W tym celu użycie wełny mineralnej umieszczonej pomiędzy dwoma warstwami ścian, czyli zewnętrznymi i wewnętrznymi, jest jednym z praktyczniejszych rozwiązań termoizolacyjnych.
Metal jest dobrym przewodnikiem zarówno ciepła, jak i zimna, dlatego konstrukcje stalowe wymagają dodatkowej izolacji zewnętrznej, uszczelniającej ewentualne mostki termiczne.
Budowanie domów według projektów opartych na metalowym szkielecie jest interesującą propozycją dla wymagających klientów, którzy nie chcą długo czekać na realizację zamierzonego projektu. Cała budowa, od postawienia konstrukcji po wykończenie wnętrz może potrwać zaledwie cztery miesiące. Jest to o wiele krótszy czas niż podczas stawiania domów murowanych.
Ogrzewanie stalowych domów
Istotną sprawą jest ogrzewanie domu ze stali – jeżeli dom został dobrze zaizolowany zarówno wewnątrz, jak i na elewacjach, ogrzanie takiego budynku jest wyjątkowo szybkie, a co najważniejsze – oszczędne, pod warunkiem, że emisja ciepła jest stała. W momencie braku ogrzewania dom równie szybko się wychłodzi.
Inną wadą jest stosowanie na ściany mniej odpornych płyt gipsowo-kartonowych, co wpływa na niższą ich wytrzymałość.
Dodatkowym mankamentem jest możliwość gromadzenia się wilgoci wewnątrz pomieszczeń, ze względu na wysoką szczelność ścian i stropów – w tej sytuacji, konieczne jest częste wietrzenie pomieszczeń lub zastosowanie wentylacji mechanicznej.
Mimo tych wad, mając ograniczone fundusze, warto zastanowić się nad budową domu ze stali, chociażby ze względu na niższe koszty jego wznoszenia.