Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Sztuka afrykańska

Sztukę afrykańską mogliśmy dokładnie poznać dopiero na początku XXI wieku. Współcześnie sztuka afrykańska obejmuje głównie rzeźby w drewnie i kamieniu, a ponadto architekturę i malarstwo. Sztuka ta łączy dawną tradycję ze zdobyczami współczesnego świata.

Współczesna sztuka afrykańska porusza bardzo ważne i ciekawe tematy, m. im. kolonializm, dyskryminację ze względu na kolor skóry, politykę, władzę, przemoc. Afrykańscy artyści odwołują się w swoich dziełach do historii i związków etnicznych. Jednym z najbardziej rozpoznawalnym artystów afrykańskich jest Ben Enwonwu – nigeryjski rzeźbiarz i malarz. Dzięki niemu rzeźby afrykańskie mógł poznać cały świat. Jedną z jego bardzo rozpoznawalnym prac jest brązowa rzeźba królowej Elżbiety II. Jego dzieła były wystawiane na całym świecie: w Londynie, Mediolanie, Waszyngtonie, Nowym Jorku.

W Polsce swoją popularność przeżywają rzeźby z hebanu. Heban to cenne drewno, które pochodzi z drzew, rosnących w strefie podzwrotnikowej i międzyzwrotnikowej. Głównie wykorzystuje się je w rzeźbiarstwie, do wyrobu mebli i instrumentów muzycznych. Jest to ciemne drewno – zazwyczaj czarne – twarde i ciężkie. Obecnie łatwo wytworzyć imitację hebanu., np. z dębu za pomocą specjalnych barwników.

Figurka Masajki - Sklep Afrykański
Figurka Masajki
Popiersie z hebanu - Sklep Afrykański
Popiersie z hebanu
Rzeźba afrykańska - Symbol Więzi
Rzeźba afrykańska Symbol Więzi

Oprócz rzeźb głownie w drewnie, powstają także rzeźby z kości słoniowej i gliny. W rzeźbie afrykańskiej spotykamy zachwianie proporcji postaci. Zazwyczaj głowa jest stosunkowo większa niż w rzeczywistości. Natomiast malarstwo służy do dekoracji rzeźb i masek. Występują głownie kolory: czerwony, biały, czarny.

Obecnie rzeźby i obrazy afrykańskie możemy kupić w sklepach internetowych i na różnych aukcjach. Możemy kupić rzeźby, figurki, obrazy, maski, świeczniki, a nawet biżuterię. Zazwyczaj cena jest zależna od jakości materiału, z którego jest wykonana. W każdym sklepie możemy znaleźć unikatowe dzieła. Dzięki temu możemy się zbliżyć do kultury i tradycji Afryki. Niewątpliwie sztuka ta dopiero rozkwita i będzie powoli docierać w coraz dalsze zakątki świata.

Sklep-afrykanski.pl

Komentarze są zablokowane, ale trackback i pingback jest włączony.