Afryka jest lądem egzotycznym i zupełnie odmiennym od kontynentów położonych na północnej półkuli. Tak samo ma się rzecz ze sztuką Czarnego Lądu. Ludzie go zamieszkujący tworzą charakterystyczne i cieszące się dużą popularnością rzeźby afrykańskie.
Nie tylko funkcja ozdobna
Jedyne w swoim rodzaju rzeźby, na pewno nie do pomylenia z dziełami z innych części świata, to często pierwsze skojarzenie związane z Afryką. Przedstawiają często motywy z codziennego życia, ale wielokrotnie można spotkać się z elementami religijnymi lub magicznymi.
Sztuka afrykańska różni się zależnie od części kontynentu, w której została wykonana. Wprawne oko potrafi rozpoznać, że ma do czynienia ze statuetką ze wschodnich lub zachodnich krańców, a nawet z dziełem członka konkretnego plemienia. Mimo różnic, rzeźby mają kilka elementów wspólnych: zmienione proporcje postaci (zazwyczaj powiększona głowa), upodobanie do elementów kanciastych, ostrych, geometrycznych oraz dążenie do tego, żeby ten istotny element sztuki poruszał emocje.
Tradycyjna rzeźba afrykańska niesie ze sobą głębsze znaczenia, nigdy nie jest sztuką dla sztuki. Zwierzęta symbolizują określone cechy charakteru, część figurek przedstawiających ludzkie postaci to ucieleśnienie różnych boskich wcieleń. Artyści rzeźbiący w drewnie lokują intencję w swoich dziełach, więc decydując się na egzotyczne dekoracje w domu można jednocześnie np. zapewnić mu ochronę.
Figurki afrykańskie są chętnie wybierane jako elementy wykończenia wnętrz. Oprócz charakterystycznych kształtów wykonane są z drewna, które pięknie się prezentuje. Rzeźbiarze sięgają głównie po twarde odmiany: heban, mahoń czy drewno tekowe, choć czasami zdarzają się też figury z metalu, kamienia lub nawet kości słoniowej. Niektóre są proste, inne bardzo skomplikowane, częstym zabiegiem jest zdobienie figurek piórkami, koralikami, muszelkami czy kolorowymi sznurkami.
Można spotkać się również z płaskorzeźbami i rzeźbionymi maskami lecz tradycyjne rzeźby niezmiennie zachowują swój status ważnej gałęzi sztuki afrykańskiej.