Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Rehabilitacja w wodzie – zastosowania aquaterapii

Rehabilitacja w wodzie (inaczej aquaterapia) jest coraz szerzej wykorzystywana w programach terapeutycznych dla dzieci i dorosłych. Zwłaszcza mali pacjenci doceniają korzyści wynikające z tej formy ćwiczeń i chętnie biorą w nich udział. Skąd bierze się tak pozytywny stosunek do terapii w wodzie? Kto powinien się na nią zdecydować?

Zastosowania aquaterapii

Wykonywanie ćwiczeń usprawniających w wodzie to metoda, do której przekonuje się coraz więcej fizjoterapeutów oraz ich podopiecznych. Na taki stan rzeczy wpływa kilka czynników – przede wszystkim ten, iż pacjent w warunkach wodnych mniej się męczy, chętniej więc przystępuje do realizacji przewidzianego programu. Z drugiej strony, naturalny opór wody zmusza pacjenta do nieustannego używania mięśni, dzięki czemu w sposób dla siebie niezauważalny zwiększa on ich siłę. W przypadku dzieci, poza standardową gimnastyką usprawniającą czy korekcyjną, dzieci otrzymują świetną okazję do nauki pływania pod okiem terapeuty – jeśli z niej skorzystają, profity z aquaterapii będą nawet wyższe.

Wodna rehabilitacja posiada jeszcze jedną istotną zaletę: do uczestnictwa w niej można zaprosić także rodzica. Dzięki temu cały proces przebiega sprawniej, w atmosferze całkowitego bezpieczeństwa i komfortu psychicznego dla pacjenta. Po każdym seansie więź między rodzicem, a dzieckiem staje się jeszcze silniejsza, zaś sam dorosły zyskuje dodatkową wiedzę, pozwalającą mu prowadzić dalszą terapię dziecka we własnym zakresie.

Rehabilitacja w wodzie bywa zalecana przy wielu rodzajach niepełnosprawności, czasami jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Najczęstszym jest padaczka – w przypadku dzieci, u których występują gwałtowne i silne napady padaczkowe, terapia w wodzie stanowiłaby realne zagrożenie życia.

Aquaterapia w Krakowie

Jednym z najlepszych krakowskich ośrodków oferujących rehabilitację w wodzie jest Centrum Rehabilitacji i Terapii Open Medical. Posiada ono profesjonalne zaplecze terapeutyczne (w tym własny basen), zaś pracujący tu specjaliści gwarantują małym pacjentom i ich rodzicom indywidualne, życzliwe podejście.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *