Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Przygotowania do badania Holter EKG

Serce to organ, który należy stale monitorować, gdyż od jego pracy zależą prawie wszystkie czynności życiowe człowieka. Rejestrować wszystkie zaburzenia w pracy serca pomaga badanie Holter EKG.

Jakie nieprawidłowości w obrębie tego organu jest w stanie wykryć badanie Holter EKG?

Po pierwsze Holter wykrywa wszelkie zaburzenia w pracy serca takie jak kołatanie, migotanie przedsionków czy zwolniony rytm. Poza tym EKG holterowskie pomaga wykryć przebyty zawał serca lub silne niedokrwienie którejś z komór.

Dzięki niemu lekarzowi kardiologowi łatwiej określić, jaka jest przyczyna duszności, zasłabnięcia czy całkowitej utraty przytomności u danego pacjenta. Badanie Holter EKG wiele mówi również na temat tego, czy któraś z komór serca nie jest zbytnio przerośnięta lub jak sprawuje się świeżo wstawiony rozrusznik u chorego po przeszczepie.

Jak wygląda badanie Holter EKG?

Do klatki piersiowej pacjenta zostają przyczepione specjalne diody. One są przypięte kablami do małego urządzenia monitorującego, na którym widać, jak serce zachowuje się podczas wysiłku, jak i w trakcie odpoczynku, w tym nawet snu.

Badanie holterowskie nie jest bolesne, tylko nieco uciążliwe. Przypięte do pasa urządzenie monitorujące oraz diody trzeba nosić ze sobą przez dwadzieścia cztery godziny. I absolutnie nie wolno ich odpinać ani manipulować odczytami płynącymi z wcześniej wspomnianego urządzenia.

Czy wizyta lekarska w domu i założenie Holtera EKG w miejscu zamieszkania pacjenta jest możliwe?

Owszem, niemniej zdarza się to bardzo rzadko. Zazwyczaj tego rodzaju sprzęt medyczny zakłada się pacjentowi w gabinecie lekarskim. Co prawda wraca on później do domu, ale głównie po to, by można była zobaczyć jak zachowuje się jego serce i ciśnienie tętnicze w warunkach poza szpitalnych.

Holter EKG przygotowanie

Nie ma jakiś specjalnych wskazówek i zaleceń przed badaniem holterowskim. Jedyne, o czym należy pamiętać to, by w trakcie jego przeprowadzania nie brać kąpieli ani spać na poduszce. Po pierwsze dlatego, że to mogłoby zafałszować wyniki, a po drugie wilgoć prawdopodobnie zepsułaby urządzenie monitorujące. Dlatego też związane z higieną osobistą czynności wykonać przed powyższym badaniem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *