Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Kiedy niezbędne jest zabezpieczenie medyczne imprez?

Impreza masowa z reguły kojarzy się z dobrą zabawą, koncertami, po prostu rozrywką. I oczywiście nic w tym dziwnego. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że taka impreza powinna być zabezpieczona pod względem medycznym na określonych warunkach. Są to działania, których musi dopilnować organizator imprezy po to, aby uczestnicy mogli bezpiecznie się bawić.

Zabezpieczenie medyczne imprez masowych – kiedy jest konieczne?

Imprezy masowe to termin określający imprezę artystyczno-rozrywkową liczącą ponad 1000 osób. Jak wcześniej wspomniano konieczność zorganizowania zabezpieczenia medycznego jest obowiązkiem organizatora. W Polsce uregulowania prawne nakładają przymusowe zabezpieczenia imprezy, gdy liczy ona ponad 300 osób w budynkach i ponad 1000 osób na otwartej przestrzeni, na przykład na stadionie.

Jakie skutki może mieć niezapewnienie zabezpieczenia medycznego imprez?

Nie zapewnienie przez organizatora odpowiednich warunków medycznych jest łamaniem prawa, które podlega odpowiedzialności karnej. Ponadto bez gwarancji zabezpieczenia zdrowia, goście mogą stracić swoje poczucie bezpieczeństwa. Na imprezach masowych istnieje większe prawdopodobieństwo różnych przypadków, podczas których może być potrzebna specjalistyczna pomoc medyczna.

Na czym polega zabezpieczenie medyczne imprez?

Organizator w czasie organizowania zgromadzenia powinien zwrócić się do firmy medycznej, która specjalizuje się w zakresie ratownictwa medycznego oraz zabezpieczenia opisywanych imprez. Takie firmy będą pełniły pełną kontrolę nad bezpieczeństwem zdrowia uczestników i w razie nagłych wypadków będą mogły im pomóc. Wraz z ilością osób pojawiających się na imprezie rośnie prawdopodobieństwo nieprzewidzianych zdarzeń i potrzebna może być pomoc ratowników lub odwiezienie do szpitala karetką pogotowia. Istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia omdlenia, niewydolności oddechowej, a także zachowań agresywnych oraz przedawkowania narkotyków lub alkoholu. Regulacje dotyczące zabezpieczenia medycznego imprez zostały stworzone, aby zwiększyć bezpieczeństwo na tak zwanych „masówkach”.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *