Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Karta debetowa a karta kredytowa – czym właściwie się różnią?

Banki wręczają nam wiele kart w ramach umowy. Możemy posiadać w swoim portfelu karty VISA, MasterCard, a także płatnicze, debetowe, kredytowe czy nawet walutowe. Skupiając się na dwóch – debetowej i kredytowej, warto poznać różnice między nimi, aby wiedzieć w których sytuacjach najlepiej z nich korzystać, aby nie generować dodatkowych kosztów i wykorzystać w pełni prawa, jakie przysługują w momencie ich posiadania.

Karta debetowa a karta kredytowa na pierwszy rzut oka niczym się nie różni. Jedna i druga ma pewne zadanie, które ma zwiększyć nasze bezpieczeństwo. Zastępuje nam gotówkę w portfelu. Jest to bardzo wygodne, ponieważ nie musimy dokładnie monitorować czy nie trzeba kolejny raz udać się do bankomatu, a nawet w momencie kradzieży portfela, łatwo je zablokować w dosłownie kilka minut, aby nie stracić oszczędności. Tym samym, i kartą debetową i kartą kredytową wykonamy zakupy, a także wyciągniemy pieniądze z dowolnego bankomatu. Jednak z pozoru tylko wydają się one identyczne, przejdźmy do dokładniejszej charakterystyki.

Karta kredytowa daje nam pozorne posiadanie pieniędzy. Posiadamy na niej pewien limit, który został ustalony z bankiem na poziomie negocjacji bądź wybranej oferty (indywidualna, studencka, firmowa). Limit, który posiadamy na karcie jest tak zwanym kredytem odnawialnym – czyli teoretycznie nie trzeba nic na niego wpłacać na początku, aby posiadać środki. Natomiast przy korzystaniu, mamy obowiązek spłaty zadłużenia w określonym czasie przez bank. Spłata może następować na dwa sposoby – całkowita lub w postaci rat. Należy też pamiętać, że korzystając z karty, generujemy koszty – chociażby samo posiadanie karty i ubezpieczenie. W przypadku zadłużenia, dodatkowo płacimy za odsetki od „kredytu”. Karta kredytowa jest świetnym rozwiązaniem na urlopy – szczególnie zagraniczne, ponieważ wiele hoteli honoruje wyłącznie tego typu plasticzek do opłacenia pobytu.

Karta debetowa w porównaniu z kredytową, oferuje szybki i stały dostęp do pieniędzy, ale.. ze zgromadzonej gotówki – z konta ROR. Opłacanie towarów czy zakupów za pomocą karty debetowej jest całkowicie bezpłatne (w większości przypadków), najlepiej karta zachowuje się w środowisku zakupów internetowych.Teraz powstaje zasadnicze pytanie, jaka forma jest odpowiednia dla Państwa – karta debetowa a karta kredytowa jak widać z pozoru tylko są takie same, ale patrząc pod płaszcz umów z bankami widzimy, że pierwsza jest idealna do wykonywania zakupów i opłacania towarów, natomiast kredytowa to zabezpieczenie, a także pomocna dłoń na wakacjach zagranicznych. A może najlepiej posiadać jedną i drugą?

Komentarze są zablokowane, ale trackback i pingback jest włączony.