Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Jak czyścić Clear Aligner?

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego bardzo istotna jest właściwa higiena jamy ustnej. Nie inaczej jest w przypadku aparatu Clear Aligner, który co prawda mocno różni się od klasycznych aparatów ortodontycznych, przede wszystkim tym, że ma postać zdejmowanych szyn, a nie przyklejanych na stałe zamków, ale higiena także i tu jest bardzo ważna. Trzeba przede wszystkim dokładnie i często szczotkować zęby i używać nici dentystycznych, ale nie mniej ważne jest też czyszczenie samego aparatu.

Ważna higiena

Bytujące w jamie ustnej bakterie pochodzące z resztek pokarmowych dostają się do szyn i rozwijają się w zakamarkach. Klasyczny aparat z zamkami czyści się podczas czyszczenia zębów, przy czym najlepiej jest wykorzystywać do tego specjalną, małą szczoteczkę o specyficznym kształcie. Szyn tego aparatu nie można wyczyścić w ten sposób, choć wydaje się, że czyszczenie za pomocą pasty pozwoli lepiej zadbać o jego higienę, zabijając bakterie i odświeżając go. Może to jednak uszkodzić aparat, zarówno jeśli chodzi o użycie szczoteczki, jak i dość agresywnego środka, jakim jest pasta.

Jak czyścić?

Jeśli ktoś chce zapewnić sobie higieniczną czystość aparatu oraz świeżość, a więc komfort i pełne bezpieczeństwo zdrowia jamy ustnej, może użyć do czyszczenia Clear Alignera specjalnego preparatu. Można go zakupić na przykład w sklepie medycznym czy w sieci. Produkt ten pozwala usunąć bakterie i zapewnić szynom higieniczną czystość, a jednocześnie jego składniki są tak dobrane, że nie uszkadzają go w żaden sposób nawet jeśli produkt jest często stosowany. Jego użytkowanie jest więc bardzo komfortowe. Nie jest to jednak konieczne. Jeśli ktoś nie chce poświęcać czasu i pieniędzy na takie czyszczenie, z powodzeniem może po prostu opłukać swoje szyny pod bieżącą wodą. Nie powinno się jednak ich zbyt długo moczyć, należy je jedynie krótko, acz dokładnie opłukać. Bardzo ważne jest też, żeby zastosować wodę ciepłą, która zapewni dokładne oczyszczenie i usunięcie bakterii, ale nie gorącą, gdyż może to uszkodzić aparat.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *