Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Etapy leczenia choroby alkoholowej

Chcąc poradzić sobie z takim nałogiem, jakim jest alkoholizm trzeba wziąć pod uwagę fakt, że jest to przede wszystkich choroba, która sama nie zniknie. Ustalenie planu działania, skorzystanie z pomocy specjalisty, a następnie olbrzymia praca nad sobą potrafi zwiększyć szanse na wyleczenie, poprawienie swojego stylu życia oraz relacji z otoczeniem.

Jakie są etapy leczenia?

Kompleksowa terapia alkoholowa prowadzącą przez osobę, która ściśle zajmuje się omawianym tematem składa się z dwóch etapów. Jest to:

1. Etap diagnostyczny

Na tym etapie przeprowadzana jest rozmowa ze specjalistą terapii uzależnień oraz psychiatrą. Na jej podstawie przeprowadzana jest analiza sytuacji osoby, która zgłosiła się do placówki leczenia uzależnień. Na tym etapie wykonywane jest badanie psychologiczne oraz ustalany jest indywidualny plan działania. Gdy zachodzi taka potrzeba włączana jest również farmakoterapia.

2. Etap terapeutyczny

Ten etap jest przede wszystkim wdrażaniem planu działania ustalonego na etapie diagnostycznym. Efektem ma być przede wszystkim w pierwszej kolejności ograniczenie spożywania alkoholu, a następnie wydłużanie czasu abstynencji. Podczas tego etapu olbrzymia uwagą przykładana jest do zmiany stanu psychologicznego osoby uzależnionej.

Gdzie udać się na leczenie?

Osoba, która rozpozna swój nałóg lub też zacznie on być ogromną przeszkodą w życiu i zdecyduje się na leczenie, ma wiele możliwości do wyboru, jeżeli chodzi o formę placówek leczenia alkoholizmu. Jedną z nich są publiczne placówki leczenia uzależnień które są w pełni bezpłatne. Jednak czas oczekiwania na wizytę oraz terapię jest dosyć długi. Inną formą są niepubliczne placówki leczenia uzależnień, które w swojej ofercie posiadają zarówno płatną, jak i bezpłatną terapię. Trzecią możliwością jest w pełni płatna terapia, która może przynieść najlepsze efekty leczenia ze względu na indywidualne podejście do każdego pacjenta i pełną opiekę nad każda osobą. Obojętnie, w jakiej placówce chora osoba będzie się leczyła to na pewno potrzebne będą chęci oraz przynajmniej początkowa motywacja, która powinna być na tego rodzaju terapii alkoholowej wzmacniana.

Ośrodek leczenia alkoholizmu Terapie „TU i TERAZ”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *