Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Bezwykopowe naprawy rurociągów – czym się charakteryzują?

Naprawy różnego rodzaju uszkodzeń rur czy wodociągów wykonywane są na porządku dziennym, dzięki czemu wytworzyło się już wiele technologii, które pomagają coraz skuteczniej zwalczyć problem. Wiele z nich przeznaczonych jest do konkretnego rodzaju awarii, niektóre są rentowne tylko w przypadku większych uszkodzeń. Natomiast coraz większe zaufanie i popularność zyskują metody bezwykopowe. Jest tak, ponieważ nagminnie zdarzają się drobne awarie rur, gdzie ściąganie i wykorzystywanie dużego sprzętu byłoby po prostu nieopłacalne. Taką bezwykopową metodą są te, które wykorzystują urządzenia zwane pakerami służące właśnie do drobnych naprawach punktowych.

Ta metoda jest zdecydowanie mniej inwazyjna niż pozostałe prace remontowe, dzięki czemu może być stosowana miejscowo bez wykonywania skomplikowanych i czasochłonnych robót ziemnych. Nic więc dziwnego, że jest chętnie stosowana, szczególnie przy pracach związanych z drobnymi uszkodzeniami rur. Najczęściej uszkodzenia te powstają w miejscach ich połączenia – są to słabsze elementy całego wodociągu stąd też ich stosunkowo wysoka awaryjność.

Czym się ta popularna metoda charakteryzuje? Otóż opiera się ona na działaniu rękawa, czyli tzw. pakera. Jest to urządzenie z tworzywa sztucznego, które wprowadzane jest do czystego i wysuszonego wodociągu w miejsce usterki. Najpierw jednak potrzebne jest przygotowanie specjalnej maty z tworzywa, którą należy nasączyć specjalną żywicą. Jej wymiary powinny być większe o kilkanaście centymetrów niż rozmiary uszkodzenia z uwagi na niezbędny zapas. Następnie owija się nią paker, najlepiej kilkukrotnie i dopiero wtedy umieszcza się go w rurze. Kolejnym krokiem jest napompowanie pakera za pomocą sprężonego powietrza. Rękaw wypełnia się przyciskając szczelnie matę do całego obwodu rury. Materiał wnika w szczeliny i wypełnia uszkodzenie – można porównać to do łatania dziury w ubraniach, ponieważ cały proces opiera się na bardzo zbliżonych zasadach. W takiej pozycji urządzenie należy zostawić na ok. 1,5h do czasu, aż procesy chemiczne pozwolą na utwardzenie się materiału, czyli maty nasączonej żywicą. Po tym czasie rękaw (paker) może zostać usunięty z wnętrza instalacji.

Naprawy punktowe przeprowadzane za pomocą pakera wymagają nieco precyzji, jednak są zdecydowanie prostsze i bardziej ekonomiczne niż inne inwazyjne metody i technologie, przez co niezwykle popularne. Łatwość obsługi maszyny sprawia, że remont może być przeprowadzony szybko, dzięki czemu unikniemy dalszej erozji rur i wysokich kosztów naprawy.

Komentarze są zablokowane, ale trackback i pingback jest włączony.