Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Rehabilitacja w wodzie dla dorosłych – wszystko, co musisz wiedzieć

Rehabilitacja w wodzie to świetny sposób na połączenie terapii z relaksem. Woda to wspaniałe środowiskiem do prowadzenia zabiegów rehabilitacyjnych, gdyż wpływa na rozluźnienie mięśni, a dzięki oporowi, jaki wywiera, powoduje ich wzmacnianie. Dodanie rehabilitacji w wodzie do planu terapeutycznego z pewnością wpłynie pozytywnie na jego wyniki i czas trwania.

Co ciekawe, 45 minut ćwiczeń w wodzie to dla naszych stawów jak 10 minut ćwiczeń na lądzie. Zapobiega to nadmiernym przeciążeniom kośćca i stawów. Ponadto chorzy korzystający z takiej terapii mogą na czas zajęć zapomnieć o konieczności pomocy osób trzecich przy poruszaniu i ortezach/kulach. Siła wyporu wody sprawia, że ciężar ciała nie jest tak odczuwalny, a poruszanie jest dużo łatwiejsze. W wodzie chory może poczuć swobodę i niezależność, a to przekłada się na jego dobre samopoczucie, równie ważne dla prawidłowego przebiegu terapii.

To właśnie woda jest miejscem, gdzie wielu pacjentów stawia swój „pierwszy krok” np. po czasowym paraliżu spowodowanym wypadkiem czy chorobą, podczas gdy na lądzie byłoby to niemożliwe (np. przez osłabnie mięśni, ich zbytnie napięcie czy zaburzenia równowagi).
Oprócz siły wyporu i oporu woda posiada jeszcze jedną ważną cechę – ciśnienie hydrostatyczne. Wywiera ono nacisk na organizm, który rozluźnia spięte mięśnie, zmniejsza obrzęki, pomaga w terapii mięśni oddechowych, wpływa pozytywnie na krążenie wrotne, ukrwienie tkanek i pracę serca.

Rehabilitacja w wodzie jest polecana w terapii mózgowego porażenia dziecięcego, udaru mózgu, urazu czaszkowo-mózgowego, stwardnienia rozsianego, choroby Parkinsona, wad postawy, ADHD czy autyzmu oraz w rehabilitacji dzieci i dorosłych po przebytych wypadkach, z objawami zwyrodnień stawów, po złamaniach kostnych. Przeciwwskazań jest niewiele i są to: otwarte rany, tracheotomia, zakrzepica żył głębokich, stany chorobowe z gorączką, nadciśnienie tętnicze lub zbyt niskie ciśnienie, niekontrolowana padaczka i inne uzasadnione przez lekarza.

Rehabilitacja w wodzie dla dorosłych i dzieci to świetny sposób na przyjemną i skuteczną terapię, dlatego jest oferowana przez wiele gabinetów rehabilitacyjnych jak np. OpenMedical.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *