Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Po co studiuje się tak długo?

Pięć lat studiów należy skończyć, aby uzyskać tytuł inżyniera. Ten okres jest zwykle bardzo trudny w życiu młodego człowieka. Należy bowiem włożyć wiele pracy, aby mieć jak najwyższą średnią. Pracodawcy bardzo chętnie przyjmują zdolnych absolwentów szkół technicznych. Praca jako inżynier wiąże się z wyrzeczeniami, z którymi nie wszyscy sobie radzą.

Głównym problemem w pracy informatyka, jest stres. Goniące terminy, niewyrabianie się z projektami sprawia, że inżynier jest narażony na dużą ilość stresu. Takie sytuacje mogą powodować problemy zdrowotne. U informatyka może wystąpić bezsenność, zaparcia, czy wzdęcia brzucha. Należy przyznać, że praca inżyniera jest także wysoce niszcząca dla całego ciała. Ciągłe siedzenie w pozycji siedzącej sprawia, że kręgosłup może być skrzywiony. Wady kręgów to bardzo popularne schorzenie u informatyków. Zwykle wiąże się to z przesiadywaniem przez długi czas przed komputerem. Do tego inżynierowie informatycy rzadko kiedy są skłonni do aktywnego wypoczynku. Zwykle, gdy wracają do domu po pracy siadają znowu do komputera i zagłębiają się w coraz to nowsze zagadnienia informatyczne.

Problemy inżynierów oprogramowania

Oprócz bólów brzucha, czy bezsenności programiści narażeni są na poważne uszkodzenia wzroku. Monitory wyraźnie osłabiają zdolność dobrego widzenia. Należy tutaj zauważyć, że inżynier, kończąc studia zwykle nosi okulary. Bardzo rzadko zdarza się, że informatyk ma bardzo dobry wzrok. Uważam, że pracodawcy powinni dbać o swoich podwładnych, kupując im specjalne okulary do patrzenia w monitor. Tego typu sprzęt nie jest specjalnie drogi, więc dobry szef powinien zadbać o swoich pracowników.

Praca inżyniera to ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań. Należy jednak pamiętać, aby nie zapętlić się w tym i rozgraniczać pracę oraz życie prywatne. Bardzo dobrze jest dla zdrowia inżyniera, aby parę razy w tygodniu uprawiał sport. Pozwoli to uniknąć bólów pleców, a także innych schorzeń. Przy dobrze zbilansowanej diecie zniknie bezsenność, wzdęcia brzucha oraz bóle głowy. Wszystko zależy od chęci informatyka. Warto więc zmobilizować się do jakiegokolwiek ruchu po pracy.