Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Metoda PNF i Bobath – podobieństwa i różnice

Rehabilitacja jest niezbędna w celu przywrócenia właściwych ruchów i prawidłowego funkcjonowania narządów odpowiedzialnych za poruszanie. Po przebytym urazie, chorzy często tracą funkcje, które wcześniej wykonywali bez problemu. Rehabilitując się pod okiem doświadczonego terapeuty można odzyskać i usprawnić działanie mięśni, które z jakichś określonych przyczyn nie działają prawidłowo, utrudniając tym codzienne funkcjonowanie. Wyróżniamy kilka metod rehabilitacji i każda z nich lepiej sprawdzi się w określanych przypadkach. Odpowiednią metodę pomoże wybrać lekarz, ustalając odpowiedni plan indywidualny dla każdego pacjenta.

Metoda PNF

Metoda PNF polega na wykorzystywaniu zdrowych lub silniejszych partii mięśniowych do stymulacji tych słabszych. Opiera się ona głównie na tych mięśniach, które działają prawidłowo i dzięki temu te słabsze uzyskują lepsze krążenie i są szybciej pobudzone do pracy. Metoda przynosi bardzo dobre efekty szczególnie u osób, które mają uszkodzone tylko niektóre partie mięśni.

Metoda NDT BOBATH

Jest to metoda szczególnie polecana małym dzieciom, które za wcześnie się urodziły i nie mają takiej siły w mięśniach jak ich rówieśnicy. Pozwala ona wzmocnić mięśnie, które są uszkodzone lub są zdecydowanie słabsze. Metoda BOBATH doskonale sprawdzi się również u dzieci i osób, które wykonują ruchy pewnymi partiami mięśni, ale są to ruchy niewłaściwe i konieczne jest zwrócenie ich na właściwy tor. Tego rodzaju metoda najlepiej sprawdzi się dzieciom i osobom po przebytym udarze, kiedy to nastąpiło osłabienie pewnych partii mięśni i konieczne jest ich wzmocnienie.

Jeśli chodzi o to, która metoda dla kogo będzie lepsza, wybór podejmie lekarz opracowując indywidualny plan dla każdego pacjenta. Jeśli chodzi o niemowlęta to zdecydowanie poleca się NDT BOBATH. Dzieci bowiem, zazwyczaj potrzebują stymulacji i nakierowania ruchów na właściwy tor, bo ich mięśnie nie są uszkodzone tylko słabsze. Jeśli chodzi o całkowite uszkodzenie pewnych partii mięśni to zdecydowanie metoda PNF sprawdzi się lepiej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *