Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Kora sosnowa jako ściółka – wady i zalety

Zadbany, bajecznie kolorowy i posiadający ciekawą formę ogród to duma każdego miłośnika roślin.

Ogród, by móc się nim w pełni cieszyć, powinien być poddany okresowej pielęgnacji aby posadzone w nim rośliny mogły dobrze się rozwijać. Wiele zależy od natężenia prac ogrodniczych – zbyt częste podcinanie drzew czy krzewów nie przyniesie spodziewanych efektów, natomiast nadmierna niedbałość może spowodować zbytni rozrost gałęzi, co spowoduje niedoświetlenie przez słońce wnętrza korony drzewa.

Każda czynność wokół roślin powinna być wykonana zgodnie z zaleceniami doświadczonych ogrodników, gdyż tylko właściwa pielęgnacja pozwoli na właściwy wzrost i rozwój posadzonych roślin.

Ściółkowanie materiałem organicznym

Jedną z czynności, którą można wykonać niezależnie od pory roku jest sciółkowanie. Polega ono na ochronie ziemi oraz wkopanych w ziemię roślin, przed nadmiernym wysychaniem, a także przed chwastami, które rozrastają się w błyskawicznym tempie. Poza tym, jest to naturalny sposób zapobiegania zwiększonego parowania wody, wspomaganie w rozwoju organizmów użyźniających glebę, ograniczanie jej wypłukiwania podczas ulewnych deszczów, a także – ściółka z czasem rozkładając się, wzbogaca ziemię o wartościowe składniki.

Do ściółkowania można wykorzystać różne materiały organiczne jak igliwie, kompost czy odpady drewniane, ale najpopularniejszym jest kora sosnowa.

Kora sosnowa jako ściółka

Korę sosnową można zakupić w tartaku lub sklepie ogrodniczym – ta z tartaku będzie w stanie surowym i może wymagać rozdrobnienia, a także może być zanieczyszczona innymi materiałami lub śmieciami, natomiast kupiona w sklepie ogrodniczym nie wymaga czyszczenia czy segregacji. Ponadto kora ze sklepu może być już przekompostowana, czyli częściowo rozłożona. Tak przygotowana kora jest wolna od szkodliwych substancji i najbardziej nadaje się na ściółkę.

Wady i zalety kory sosnowej

Największą zaletą kory sosnowej jest jej estetyczny wygląd, a także właściwości grzybobójcze. Rozłożona na rabatach i grządkach nie tylko ozdobi je, ale również zapobiegnie rozwojowi grzybów i pleśni oraz znacznie spowolni ewentualny wzrost chwastów. Oprócz tych zalet, kora sosnowa chroni glebę przed znacznym nagrzaniem latem oraz przed wyziębieniem zimą, chroni owoce rosnące na niskich gałęziach przed zachlapaniem błotem podczas deszczu, a także ogranicza wysychanie ziemi wokół roślin.

Sprawdź:U Grzegorza – Skład opału 

Ściółkowanie korą sosnową ma wiele zalet, lecz należy pamiętać, że kora rozkładając się zakwasza glebę – dlatego przed rozłożeniem jej na grządki powinno się sprawdzić stopień kwasowości gleby, ponieważ nie nadaje się do ściółkowania roślin zasadolubnych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *