Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Kliniec – omówienie materiału i jego zastosowanie

Kliniec to bardzo popularny materiał budowlany o szerokim zastosowaniu. Może być wykorzystywany do budowy dróg, utwardzania powierzchni, wytyczania ścieżek oraz podjazdów. Jest niezwykle trwały a jego ciekawy kształt sprawia, że świetnie sprawdza się w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Na pierwszy rzut oka nie wydaje się być szczególnie atrakcyjny, jednak w dłuższej perspektywie jego surowość dla wielu osób staje się wręcz imponująca. Właśnie dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się temu unikatowemu materiałowi z bliższa i podzielić z Wami swoimi wskazówkami.

Jak powstaje kliniec?

Jest to tak zwane kruszywo łamane, które powstaje w procesie rozdrabniania. Potrzebne są do tego specjalistyczne maszyny o dużej sile, dlatego zajmują się tym wykwalifikowane firmy z odpowiednim zapleczem technicznym. Obecnie na polskim rynku zaczyna funkcjonować coraz więcej przedsiębiorstw, które zajmują się nie tylko wydobyciem kruszyw budowlanych, ale również ich sprzedażą (np. Krakowska firma Podolski)oraz obróbką. Konkurencyjność sprawia, że ceny są coraz bardziej przyjazne klientowi a to przekłada się na rosnącą popularność nie tylko klińca, ale również tłucznia.

Jakie są główne właściwości klińca, które warunkują jego popularność na rynku?

Przede wszystkim warto tu zwrócić szczególną uwagę na jego strukturę, o której już wcześniej powiedzieliśmy. Ostry kształt poszczególnych fragmentów sprawia, że po wysypaniu klinują się ze sobą a przez to pozwalają tworzyć bardzo trwałe konstrukcje. Ponadto kliniec jest odporny na oddziaływanie czynników zewnętrznych – znosi duży udźwig, niekorzystne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne.

Kilka przykładów zastosowania klińca

Najczęstszymi klientami składów budowlanych specjalizujących się w sprzedaży tego kruszywa są przedstawiciele branży budowlanej. Kliniec jest doskonałym materiałem, który może być wykorzystywany na przykład:

  • podczas budowy podjazdów
  • podczas wytyczania ścieżek ogrodowych
  • podczas utwardzania placów budowy pod przyszłe inwestycje
  • podczas budowy ogrodzeń i murków oporowych.

Równie często sięgają po niego jednak również klienci indywidualni, których kreatywność dotycząca zastosowania klińca bywa zaskakująca.

Jak wspomnieliśmy już wcześniej konkurencyjność na rynku sprzedaży kruszyw nieustannie rośnie. Czy to jednak dobry moment, aby mówić o kryzysie? W żadnym wypadku! Rynek wciąż nie jest jeszcze przesycony, ponieważ klienci wykazują ogromne zapotrzebowanie na różnego rodzaju kamienie, kruszywa i inne materiały skalne. Ceny są coraz atrakcyjniejsze a różnorodność wyboru daje nieograniczone możliwości.

Komentarze są zablokowane, ale trackback i pingback jest włączony.