Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Dom pasywny a dom energooszczędny – czym się różnią?

Idea jest ta sama – zredukowanie kosztów ogrzania domu do minimum. Jest to bardzo kusząca koncepcja, wiążąca się jednak z pewnymi konsekwencjami. Czym w takim razie różnią się budynki energooszczędne i pasywne?

Pierwszą rzucającą się w oczy różnicą jest już poziom zapotrzebowania na ciepło w przypadku tych konstrukcji. Aby określić dom mianem energooszczędnego jego potrzeby energetyczne nie mogą być wyższe niż 60-70kWh/m2 rocznie (oczywiście zalecane są mniejsze). W przypadku domu pasywnego zapotrzebowanie takie nie może przekroczyć 15kWh/m2. W rezultacie wymagania konstrukcyjne obu budynków istotnie się różnią.

Wybór projektu

W obu przypadkach zalecenia dotyczące projektu domu są takie same, jednak stawiając budynek energooszczędny można pozwolić sobie na większą swobodę i dowolność. Przykładowo domy pasywne mają zazwyczaj płaski dach i wznoszone są na planie prostokąta, tak by uzyskać jak najmniejszy stosunek przegród zewnętrznych do kubatury budynku. Tymczasem w konstrukcji energooszczędnej można pozwolić sobie np. na dach dwuspadowy. Podobnie jest z przeszkleniami – domy pasywne nie posiadają okien na elewacji północnej, tymczasem elewacja południowa jest całkowicie przeszklona. Budynki energooszczędne powinny zachować odpowiednie proporcje między ilością okien na tych elewacjach, można sobie jednak pozwolić na większą swobodę. W obu przypadkach konieczne jest odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń – od południa umieszczane są pokoje dzienne, tymczasem od północy pomieszczenia gospodarcze. Dzięki temu odzyskiwanie energii będzie bardziej efektywne.

Technologia budowy

W obu przypadkach konieczne jest zachowanie odpowiednio niskiego współczynnika przenikania ciepła na powłokach zewnętrznych. W domu energooszczędnym nie powinien być on wyższy niż 0,2 W/(m2K) i możliwie jak najniższy w przypadku domu pasywnego. Osiągane jest to dzięki odpowiedniej izolacji – co najmniej 20 dodatkowych centymetrów w przypadku ścian zewnętrznych i 30 jeżeli chodzi o podłogę i dach. Wartości te należy podnieść o kolejne 10 centymetrów w budynkach pasywnych przy jednoczesnym zastosowaniu odpowiednich materiałów o wysokich właściwościach izolacyjnych. Trzeba jednak zaznaczyć, że odpowiednia izolacja może być uzyskiwana przy zastosowaniu różnych technik – można np. wznieść ściany szkieletowe lub zastosować dwuwarstwową konstrukcję ścian. Jednocześnie konieczne jest w obu przypadkach eliminowanie mostków cieplnych.