Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Demagnetyzer pod lupą – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Dla osób zajmujących się sprzętem komputerowym i bezpieczeństwem danych, zwłaszcza w dużych firmach pojęcie demagnetyzera nie jest obce. Jednak po wejściu w życie RODO takim urządzeniem zainteresować powinien się każdy, który musi dbać o ochronę danych osobowych na mocy prawa.

Czym jest demagnetyzer?

Demagnetyzer to urządzenie wytwarzające silne pole magnetyczne albo impuls elektromagnetyczny, umożliwiające usuwanie danych z dysku. Takie urządzenie trwale i skutecznie niszczy dane z wszelkiego rodzaju nośników magnetycznych takich jak: dyski twarde, dyskietki oraz taśmy magnetyczne.

Zalety i wady usuwania danych za pomocą demagnetyzera

Usuwanie danych z dysku można przeprowadzić w sposób programowy lub fizyczny. Do programowego usuwania danych wykorzystuje się specjalne algorytmy, wielokrotnie nadpisujące losowe dane na nośnikach. Taki proces jest czasochłonny i kosztowny, ale pozwala na ponowne wykorzystanie dysku, co zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, że jakaś część danych uda się odzyskać.

Usuwanie danych za pomocą demagnetyzacji daje pewność, że dane zostaną wymazane w sposób całkowity. Usuwanie danych z dysku obejmuje dane znajdujące się na dysku, dane systemowe, użytkownika oraz sposoby zapisu danych i fabrycznie utworzone ścieżki zapisu. Takie wymazywanie daje gwarancję, że danych nie da się odzyskać, ale uniemożliwia ponowne wykorzystanie dysku. Ważną zaletą demagnetyzacji jest też niska czasochłonność i niskie koszty.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Na rynku dostępne są różne modele demagnetyzerów, działające na zasadzie impulsu magnetycznego, lub generujące pole magnetyczne, komorowe i płytowe. Wybierając urządzenie wartość sprawdzić jaką silne pole magnetyczne jest w stanie wygenerować. Powinno ono wynosić co najmniej 5 000 Oe – dzięki temu uzyskamy pewność, iż całkowitej utracie danych poddany będzie mógł zostać każdy nośnik cyfrowy dostępny na rynku. Ważne jest też by urządzenie było bezpieczne, pod tym względem lepiej sprawdzają się modele komorowe.

Dobrze jeśli producent spełnia takie normy jak ISO, NIST czy HIPAA, a skuteczność potwierdzają niezależne, uprawnione do tego instytucję takie jak np. NATO. Poszukując dobrego demagntyzera warto sprawdzić ofertę firmy Prodevice, która we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie wyprodukowała jedno z najbardziej innowacyjnych urządzeń dostępnych na rynku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *