Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Czym zajmuje się operator wprowadzania danych?

Operator wprowadzania baz danych jest to jeden z zawodów około-informatycznych, polegających głównie na wprowadzaniu informacji do takich zasobów jak bazy danych, arkusze kalkulacyjne czy edytory tekstu. Najczęściej nie jest tu wymagane konkretne informacyjne wykształcenie czy doświadczenie, opieką nad bazami danych zajmuje się bowiem administrator baz danych.

Co więc powinna umieć osoba poszukująca pracy jako operator wprowadzania danych? Jakie zadania będą przez nią wykonywane?W zawodzie tym konieczna jest dobra znajomość komputerów oraz innych maszyn służących do przetwarzania informacji z jakich korzystamy. Operator powinien sprawnie posługiwać się urządzeniami wejścia i wyjścia, takimi jak plotery, drukarki, pulpity operatorskie czy czytniki znaków graficznych. Musi również znać się na ich podstawowej konserwacji.

Konieczna jest również bardzo dobra znajomość oprogramowania na którym będzie pracował i to zarówno w zakresie wprowadzania informacji, jak i ich przetwarzania (np. sortowania, wyszukiwania, filtrowania) oraz wyprowadzania danych na urządzenia zewnętrzne. Przydatna jest umiejętność szybkiego wprowadzania danych w postaci bezwzrokowego pisania za pomocą wszystkich palców, pozwala to na znaczną oszczędność czasu. Do obowiązków operatora może również należeć archiwizowanie dużych zbiorów informacji oraz zabezpieczanie wyprowadzanych danych na specjalnych nośnikach.

Jest to praca, która może przyjąć zarówno formę standardowego etatu w firmach zajmujących się przetwarzaniem dużych ilości danych (np. w ośrodkach statystycznych) jak i pracy zdalnej. Ta ostatnia wymaga umiejętności dobrej organizacji władnego czasu oraz sumienności i samodyscypliny. Często przyjmuje formę pracy na zlecenie. Niezbyt zachęcającym aspektem tego zajęcia jest fakt, że jest ono najczęściej rutynowe i monotonne, choć jednocześnie wymaga sporej uwagi, gdyż konieczne nieraz okazują się korekty we wprowadzanych przez nas danych. Plusem jest za to możliwość wykonywania tego zawodu przez osoby np. niepełnosprawne ruchowo czy tez z różnych powodów preferujące pracę zdalną.