Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Czy można wycenić nieruchomość online?

Żyjąc w XXI wieku praktycznie wszystko możemy sprawdzić w internecie. Tak samo jest z wycenianiem nieruchomości. Nie musimy szukać specjalisty, który to za nas zrobi. Wystarczy, że wpiszemy odpowiednią frazę i znajdziemy serwisy, dzięki którym samodzielnie wycenimy swoją nieruchomość.

Co należy uwzględnić przy przeprowadzaniu wyceny?

Podczas wyceniania nieruchomości online użytkownik musi odpowiedzieć na pytania, które pomogą określić wysokość naszego majątku. Trzeba opisać między innymi lokalizację, jakość sąsiedztwa, standard mieszkania czy też stan techniczny budynku. Oprócz tego przydatne będą takie dane jak liczba kondygnacja, rok budowy i forma własności. Wyniki, które otrzymamy są zazwyczaj w postaci ceny za metr kwadratowy mieszkania, co przekłada się na cenę całego lokalu. W raporcie, który otrzymamy z wyceny naszego lokalu, zostaną uwzględnione oferty, które były pod uwagę podczas przygotowywania porównania.

Wycena nieruchomości to skomplikowany proces, szczególnie dla osoby, która nie jest doświadczona w tej kwestii. Dla rzeczoznawcy istotna jest wartość domu, a także kwestia kosztów jakie ewentualnie trzeba ponieść, aby odbudować czy też wyremontować nieruchomość, którą posiadamy. Należy pamiętać, że wycena nieruchomości przy użyciu metody kosztowej nie pozwoli nam na ocenę rzeczywistej wartości rynkowej. Inaczej sprawa wygląda, jeśli posiadaną nieruchomość wynajmujemy i traktujemy jako inwestycję. Wtedy musimy wziąć pod uwagę dochód brutto z wynajmu.

Wycena online i jej jakość

Należy pamiętać, że w sieci jest wiele serwisów, na których możemy wycenić swoją nieruchomość. Dzięki nim nie musimy prosić o spotkanie z agentem nieruchomości, ale możemy sami ustalić wartość naszego lokalu. Musimy jednak pamiętać, że wyniki nie zawsze muszą być zgodne z rzeczywistością, a algorytm serwisu może się mylić.

Jeśli zależy nam na precyzyjnych wynikach warto mimo wszystko udać się do rzeczoznawcy majątkowego, który ma duże doświadczenie w wycenie nieruchomości.

Komentarze są zablokowane, ale trackback i pingback jest włączony.