Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

3 najbardziej powszechne uzależnienia w Polsce

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, uzależnienie to choroba, która bardzo często pociąga za sobą bolesne, długotrwałe skutki, a niekiedy nawet prowadzi do śmierci. Mimo to alkohol, papierosy czy narkotyki wciąż są niezwykle popularne i nie trzeba się zbytnio natrudzić, aby je zdobyć. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, jak ogromny wpływ na życie ma uzależnienie i zrobić wszystko, aby w porę mu zapobiec.

Alkoholizm

Alkohol w Polsce jest ogólnodostępny i niezbyt drogi, dlatego cieszy się sporą popularnością. Z tego powodu stał się też niezwykle niebezpieczny, tym bardziej że krąży wokół niego wiele mitów. Jednym z nich jest przekonanie, że na alkoholizm są narażone tylko osoby pochodzące z niższych klas społecznych. W rzeczywistości uzależnienie od alkoholu może dotknąć każdego, niezależnie od wykształcenia czy pozycji w pracy. Wynika to z faktu, że wszyscy ludzie są narażeni na różnego rodzaju stresy, a napoje wysokoprocentowe niekiedy stanowią formę ucieczki od codziennych problemów.

Alkoholizm rujnuje życie nie tylko osobie uzależnionej, ale także jej bliskim. Człowiek uzależniony powoli skupia się tylko na tym, żeby zdobyć upragniony trunek i w efekcie często zaniedbuje swoje obowiązki albo oszukuje innych. Z czasem potrzebuje coraz większych ilości alkoholu, aby osiągnąć taki sam stan, co powoduje jeszcze większe uzależnienie. Co więcej, leczenie alkoholizmu jest dosyć trudnym oraz czasochłonnym procesem. Wymaga nie tylko silnej woli, ale przede wszystkim odpowiedniej terapii i abstynencji. Mimo to część osób uzależnionych decyduje się zawalczyć o własne życie i poddaje się terapii.

Uzależnienie od tytoniu

Drugim niezwykle powszechnym uzależnieniem jest palenie papierosów. Podobnie jak alkohol bardzo łatwo można je zdobyć i sięgnąć po nie praktycznie w każdym miejscu, niezależnie od tego, czy jest się na przyjęciu, czy w pracy. W efekcie na szkodliwe konsekwencje palenia są narażone także osoby, które biernie wdychają dym.

Tytoń jest niezwykle niebezpieczny. Negatywne skutki palenia są odczuwane dopiero po kilku lub kilkunastu latach. Z tego powodu dużo trudniej jest zerwać z tym nałogiem – mało kto myśli o tym, jakie będzie miał zdrowie za kilkanaście lat. Niestety, kiedy pojawiają się konsekwencje wdychania szkodliwych substancji, takie jak na przykład nowotwór płuc, zazwyczaj jest już za późno, żeby cokolwiek z nimi zrobić.

Narkotyki

W Polsce narkotyki występują najczęściej wśród młodzieży i młodych dorosłych. Jako że nie są legalne, trudniej jest je zdobyć, co sprawia, że mogą być jeszcze bardziej szkodliwe dla zdrowia. Wpływają przede wszystkim na układ nerwowy, powodując między innymi zmiany nastroju, brak świadomości czy agresję. W przypadku uzależnienia prowadzą do trwałych i nieodwracalnych zmian w psychice. Proces leczenia narkomanii także jest niezwykle trudny, a po jego zakończeniu przez całe życie trzeba uważać na to, aby nie wrócić do uzależnienia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *